Kansallinen pitkämatka (2 peninkulma) / Nationell långdistans (2 mila), 13.9.98, Gamlakarleby IF

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H21A : 20,0 km

  1.    Jan Slotte                IK Falken       2.18.50
  2.    Markku Viitasaari         HimU            2.18.56
  3.    Mats Holm                 OK Botnia       2.23.20
  4.    Timo Kauppila             SaRe            2.25.22
  5.    Tommi Viitasaari          HimU            2.25.25
  6.    Håkan Rauma               OK Botnia       2.43.06
  7.    Henrik Ena                IK Falken       2.51.35
  8.    Matti Lehtinen            HimRo           3.00.06
  9.    Glen Tast                 OK Botnia       3.01.47
 10.    Leif Ena                  IK Falken       3.09.46
 11.    Markku Jylkkä             YlivKu          3.12.57

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H21B : 7,0 km

  1.    Jari Korhonen             NivU              50.24
  2.    Timo Ronkainen            KoS               55.00
  3.    Kari Koivumäki            KoS               57.21
  4.    Mikael Långbacka          OKT             1.05.37
  5.    Sten Backman              IK Falken       1.18.19

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H21C : 4,5 km

  1.    Petri Tilus               HimU              34.42
  2.    Sven-Olof Nylund          OK Botnia         35.14

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H35 : 9,1 km

  1.    Seppo Jylhä               KäTa            1.06.48
  2.    Harry Lillandt            NOK             1.09.48
  3.    Hasse Sundqvist           IK Falken       1.12.22
  4.    Mikael Holm               OK Botnia       1.24.51
  5.    Stefan Byggningsbacka     OKT             1.34.46
        Stefan Stubb              IK Falken           KES

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H40 : 7,0 km

  1.    Aulis Rantala             KoS               50.23
  2.    Fjalar Henriksson         IK Falken         51.25
  3.    Esko Pensas               LaihLu            51.51
  4.    Kauko Jylhä               KäTa              53.20
  5.    Johan Grannabba           OKT               56.27
  6.    Allan Hattar              IK Falken         58.40

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H45 : 5,6 km

  1.    Håkan Björklund           IK Falken         35.02
  2.    Per Lillkåla              OK Botnia         42.42
  3.    Rune Lindstedt            OK Kristinestad   47.26
  4.    Folke Åbacka              OK Botnia         58.12
  5.    Alf Knutar                Brahe           1.00.05
  6.    Rolf-Erik Sundelin        Femman          1.03.20
  7.    Tage Torrkulla            OK Botnia       1.04.42
  8.    Heikki Kujanpää           AlajA           1.04.46
  9.    Jukka Aaltonen            Brahe           1.09.49

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H50 : 5,0 km

  1.    Risto Haapala             KoS               42.31
  2.    Erik Slotte               Kronan            45.13
  3.    Lauri Lehto               PsIn              45.22
  4.    Tapani Tanttinen          KoS               47.40
  5.    Juha Viitasalo            KPV               48.38
  6.    Torolf Berger             IK Falken         51.47
  7.    Sven-Olof Backman         IK Falken         52.36

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H55 : 4,5 km

  1.    Toivo Pelkonen            YlikNM            34.05
  2.    Arvo Jonkka               Rastikarhut       38.10
  3.    Asko Harvala              OH                38.32
  4.    Sakari Perälä             PsIn              38.37
  5.    Erkki Vistiaho            KoS               42.55
  6.    Pauli Korva               PsIn              44.47
  7.    Kurt Gunell               IK Falken         48.04
  8.    Eero Fränti               KoS               49.45
  9.    Göran Skytte              OKT               53.47
 10.    Raimo Siltala             KauWi             56.37
 11.    Jouko Rokala              OK Botnia         57.33
 12.    Per-Erik Riska            OK Botnia       1.15.58

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H60 : 3,5 km

  1.    Lars Hjerpe               IK Falken         31.02
  2.    Kalevi Puusaari           KaJu              31.11
  3.    Hans Gripström            Brahe             31.18
  4.    Heikki Viitasaari         KoS               31.58
  5.    Paavo Moisio              SaPu              32.39
  6.    Erling Rönnbacka          Kronan            48.52

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H65 : 3,3 km

  1.    Arne Backman              IK Falken         34.21
  2.    Henry Snellman            IK Falken         36.48
  3.    Jaakko Vainionpää         KortJV            37.26
        Lauri Mansikkamäki        KauWi               KES

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H70 : 3,0 km

  1.    Thor Löfroth              Kronan            33.21
  2.    Toivo Antila              Suun-Ju           36.25
  3.    Bjarne Torrkulla          Kronan            44.50

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H16 : 5,6 km

  1.    Juha Sorvisto             LapVi             40.36
  2.    Kristian Åbacka           OK Botnia         46.38
  3.    Vesa Aaltonen             Brahe             47.32
  4.    Mattias Skog              OKT               51.26

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H14 : 3,6 km

  1.    Joakim Knutar             Brahe             23.17
  2.    Jaakko Sorvisto           LapVi             23.56
  3.    Juho Hyyppä               KoS               24.45
  4.    Mikko Patana              LaihLu            24.50
  5.    Arto Fränti               KoS               27.06
  6.    Juuso Tuomaala            KoS               27.26
  7.    Ville Saarela             KoS               29.05
  8.    Simon Koskinen            OK Botnia         41.06
        Staffan Koskinen          OK Botnia           KES

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H12 : 2,2 km

  1.    Jaakko Kattilakoski       KoS               17.07
  2.    Tommy Åbacka              OK Botnia         19.05
  3.    Samuli Saarela            KoS               25.12
  4.    Pekka Herttua             LapVi             26.45
  5.    Paavo Keisanen            ÄhtU              28.50
  6.    Jonatan Byggmästar        Kronan            31.24
        Jaakko Perälä             LapVi               HYL

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

H10RR : 1,5 km

  1.    Eino Kattilakoski         KoS                7.08
  2.    Janne Keisanen            ÄhtU               7.24
  3.    Johannes Byggmästar       Kronan             9.11
  4.    Peter Sundelin            Femman             9.39
  5.    Janne Rantala             KoS               12.26
  6.    Daniel Wiik               OK Botnia         12.50
  7.    Patrik Skog               OKT               15.14
  8.    Antti Kujanpää            AlajA             16.44

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D21C : 3,1 km

  1.    Micaela Malmsten          LYNX              33.14

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D35 : 4,5 km

  1.    Annika Yliaho             Brahe           1.13.06

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D45 : 3,1 km

  1.    Lise-Lott Knutar          Brahe             27.10
  2.    Gunhild Berger            IK Falken         34.05
  3.    Tuula Kujanpää            AlajA             41.57

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D50 : 3,1 km

  1.    Sirpa Tarkiainen          PoPu              30.03
  2.    Mona Backman              IK Falken         34.16

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D55 : 2,9 km

  1.    Maija Perälä              PsIn              39.12

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D60 : 2,9 km

  1.    Kaija Löfbacka            KPV               57.34

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D18 : 4,5 km

  1.    Ann-Catrin Sundelin       Femman            44.39
  2.    Eva Lillhonga             OK Botnia         46.22

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D16 : 3,5 km

  1.    Ann-Sofi Sundelin         Femman            35.36
  2.    Marianne Nygård           VetU              39.31

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D14 : 3,4 km

  1.    Tiina Turtola             KoS               26.30
  2.    Soile Saari               LapVi             28.42
  3.    Anu Knuuttila             LaihLu            43.42
        Johanna Herttua           LapVi               KES
        Anna-Maria Hjerpe         IK Falken           KES

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D12 : 2,2 km

  1.    Johanna Pensas            LaihLu            21.18
  2.    Monika Lövsund            OK Botnia         28.49
  3.    Liisa Kujanpää            AlajA             30.31
  4.    Malin Henriksson          IK Falken         40.49
  5.    Diana Berger              IK Falken         48.43

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H16 H14 H12 H10RR D21C D35 D45 D50 D55 D60 D18 D16 D14 D12 D10RR

D10RR : 1,5 km

  1.    Susann Sundelin           Femman             9.13
  2.    Anneli Lövsund            OK Botnia         12.44
  3.    Anniina Saarela           KoS               17.29



Takaisin kilpailusivulle / Tillbaka till tävlingssidan